Honlap Fel Tartalomjegyzék

Tippek
 

 

A cipőápolásról általában

 

Az ápolási művelet magában foglalja a lábbeli szennyeződésektől való megtisztítását, a felsőrész regenerálását, kinézetének javítását, továbbá egyes speciális tulajdonságainak szinten tartását.

A különféle ápolószereket négy kategóriába soroltuk:

bulletTisztítószerek: (a szennyezett, bepiszkolódott lábbeli megtisztítására szolgáló mechanikai és vegyi termékek)
bulletÁpolószerek: (általában viaszokat, lanolint, szilikonokat tartalmazó különféle cipőkrémek, folyadékok, szóróflakonos kiszerelésű termékek)
bulletSzínfrissítő ápolószerek: (különböző színekben gyártott tubusos cipőkrémek, folyadékok, aeroszolos kiszerelésű habok, szivacsos gyorsápoló készítmények)
bulletSpecifikus hatású szerek: (elsősorban a vízállóságot javító, illetve szinten tartó krémek, folyadékok, aeroszolos kiszerelésű impregnáló habok, de ide tartoznak a szenny- és olajtaszító hatást biztosító impregnálószerek is)

Természetesen az előzőekben ismertetett termékkategóriák nem határolhatók el élesen egymástól.
Egy, egy ápolószer több területen is előnyös hatású lehet, de eltérő mértékben. A továbbiakban néhány, általános érvényű szabályra szeretnénk felhívni a figyelmet.

bulletTalán nem túlzás azt állítani, hogy a vásárlók többsége az újonnan megvásárolt lábbeli használatba vétele előtt nem törődik az ápolással. Ezen feltétlenül szükséges lenne változtatni, mivel az új lábbeli még szennyeződésektől mentes, így az ápolására javasolt készítmények nagyobb hatásfokkal védik a lábbelit. Ez fokozottan vonatkozik a természetes bőr felsőrészű lábbelikre.
bulletAz előzőeket figyelembe véve, könnyen belátható, hogy a már használatban lévő lábbelik ápolása előtt a durva szennyezéseket feltétlenül el kell távolítani, sőt a korábban elvégzett kezelések során felvitt túlzott mennyiségű, esetleg kifehéredett készítmények maradványait is.
bulletBár a lábbelihez csatolt vásárlói tájékoztató többnyire némi információval szolgál a potenciálisan alkalmazható ápolószerek köréről, továbbá a kereskedelemben kapható ápolószerek használati utasítása is kitér a javasolt felhasználási területre, nem árt az óvatosság. Annak ellenére, hogy az erre hívatottak nyílván legjobb tudásuk alapján állítják össze e tájékoztató anyagokat, nem árt a felsőrész egy kevésbé szembetűnő helyén kezelési próbát végezni, és meggyőződni arról, nem hagy e foltot a készítmény.
bulletGyakran előfordul, hogy a nedves időjárási körülmények között hordott lábbeli átnedvesedik. Kézenfekvőnek tűnik, hogy a száradási időt hő alkalmazásával rövidítsük le, ez azonban a bőr megkeményedését, rideggé, törékennyé válását okozza, vagyis a lábbeli használati értéke jelentős mértékben romlik, szélsőséges esetben nullára csökken. Ennek elkerülése végett az átnedvesedett lábbelit hőforrás igénybevétele nélkül, szobahőmérsékleten, lehetőleg kisámfázott állapotban, kellő légcsere mellett kell megszárítani az ápolás megkezdése előtt.
 
bulletTéli hordási körülmények között az átnedvesedéshez kapcsolódóan, az utak sózása miatt a lábbelik megszáradása után sófoltok jelenhetnek meg a felsőrész felületén.
A jelentkező sófoltokat nedves ronggyal célszerű letörölni.
bulletFigyelem! Tilos a csap alátartva mosni a lábbeli

A sófoltok azonban nemcsak a környezetből származhatnak. A béleletlen, főleg zokni nélkül hordott, bőr felsőrészű cipőknél a láb izzadásából származó ásványi sók is okozhatnak sófoltosodást; ezek eltávolítása szinte reménytelen vállalkozás.

bulletAz ápolószereket mindig vékony rétegben kell a felületre felhordani. Amennyiben a szokásosnál nagyobb mennyiségű szer felvitele szükséges, az előírt száradási időket betartva, több rétegben kell felkenni vagy felszórni a kezelőanyagot.
bulletA cipőkrémek alkalmazása fokozott figyelmet igényel, mivel a felsőrész felületére közvetlenül felhordva foltosodás léphet fel, ami maradandó esztétikai károsodást okozhat. Fedetlen, vagy anilines kikészítésű felsőbőr felhasználásával készült lábbelik esetében ez a direkt felvitel egyenesen tilos az ápolószert felhordás előtt puha rongyon, vagy szivacson célszerű eloszlatni.
bulletIsmeretesek a többnyire vizes bázisú, polimer diszperziót tartalmazó ún. önfényező ápolószerek, amelyek általában szivacsos felhordófejjel ellátott flakonokban, esetleg a folyadékkal átitatott textilanyagot tartalmazó tasakban kerülnek forgalomba. Az önfényező ápolószerek gyorssá és kényelmessé teszik ugyan a cipőápolást, kizárólagos alkalmazásuk azonban a felsőrész tönkremenetelével járhat, ezért a hagyományos termékek (pl. cipőkrém) használata nem mellőzhető.
bulletSok esetben a felsőrészt nem egyféle anyagból, hanem több, nemcsak színben különböző termékből készítik. A kombinált felsőrészanyagú lábbelik esetében valamennyi alkatrész kezeléséhez a megfelelő ápolószert kell előnyben részesíteni.
bulletAz ún. emulziós cipőkrémek lényegében vizes bázisú ápolószerek, azonban nem oldatokról lévén szó, a rendszer stabilitását felületaktív anyagok adagolásával kell biztosítani. Ezek a tenzidek az ápolószerrel végzett kezelés során behatolnak a bőr belsejébe, vízérzékennyé téve azt. Ezért hidrofobizált felsőbőrök felhasználásával készült felsőrészek emulziós cipőkrémekkel, ápolófolyadékokkal való kezelése tilos, mivel a vízállóság csökkenése, sőt megszűnése lehet a következmény.
bulletAz előzőekben már részletesen beszéltünk a vízálló lábbeliknél alkalmazott polimer membránokról. Meg kell említeni, hogy a gyártók által garantált előnyös komfortérzet csak abban az esetben biztosítható, ha a GORE-TEX, SYMPATEX, illetve ezekhez hasonló membránokat tartalmazó lábbelik ápolásához kizárólag a számukra javasolt készítményeket használjuk.
bulletA főként textil és műbőr felsőrészű szabadidő lábbelik kifejezetten erre a célra ajánlott speciális tisztítószerekkel hideg, legfeljebb langyos (max. 30 oC hőmérsékletű) vízben történő lemosással, ill. keféléssel tisztíthatók. Mosógépben soha ne mossuk a cipőket.
bulletA mosási művelet gyakori ismétlése a lábbelik tartósságát és esztétikai megjelenését negatívan befolyásolhatja.
bulletA speciális szennyeződések (pl. kávé-, zsírfolt, golyóstoll nyoma) eltávolításához különféle bőrradírok, bőrsamponok, bőrtisztító folyadékok állnak rendelkezésre a textíliákhoz javasolt folttisztítók, illetve a kereskedelemben beszerezhető szerves oldószerek használata a bőr maradandó károsodását okozhatja. Szeretnénk azonban felhívni a figyelmet arra, hogy a tisztítás sikere nagymértékben függ attól, mennyi idő telt el a szennyeződés megtörténte és a folteltávolítási kísérlet megkezdése között. Tekintettel a fellépő diffúziós folyamatra, annál inkább reménykedhetünk a művelet eredményességében, minél rövidebb ez az időtartam.

 

 

Cipőápolás a gyakorlatban

A továbbiakban szeretnénk egy rövid összefoglalót adni azzal kapcsolatban, hogy a lábbeli gyártásnál szóba jöhető felsőrész anyagokhoz milyen ápolószerek használata javasolható

bulletFedett bőr

Az előzőekben már említettük, hogy csak megtisztított felületekre szabad az ápolószert felhordani. A fedett bőr felsőrészű lábbelikre rakódott szennyeződéseket sárkefével, nedves szivaccsal, vagy puha vizes ronggyal távolíthatjuk el. Makacsabb szennyeződések esetében bőrradír, speciális tisztító folyadék, gél, vagy spray (SHEOE CLEAN, VELOURS NUBUK BOX) alkalmazása segíthet.

A fedett bőrök ápolásához elsősorban a méhviaszt, jojobaolajat, szilikont tartalmazó cipőkrémeket célszerű választani. De szerepelnek a piaci kínálatban különféle méhviaszt, szilikont, lanolint tartalmazó ápolófolyadékok, egyben hidrofobizáló hatású aeroszolos kiszerelésű habok, impregnáló zselék, illetve szivacsos gyorsápolók.

Visszautalva a korábban leírtakra, miszerint egy készítmény több célra is alkalmas lehet, a fedett bőrök színfrissítésére az ápoló hatású cipőkrémek és szivacsos gyorsápolók használatosak.

A specifikus hatású szerek között elsősorban a hidrofobizáló hatású krémek, nedvesség-, olaj- és szennytaszító hatást biztosító impregnáló szóróflakonok és folyadékok javasolhatók.

bulletFedetlen és anilines bőr

Ezen meglehetősen érzékeny anyagok tisztítása, ápolása - bár nagyobb odafigyelést igényel - a fedett bőrökéhez hasonló módon történhet. Ismételten szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy a készítményeket, főként a cipőkrémeket, egyenletesen eloszlatva, vékony rétegben kell felhordani.

 

bulletLakkbőr

Tisztításukhoz puhaszőrű kefe, nedves rongy, illetve tisztítóhab spray alkalmazható.

Ápolási célra oldószermentes, viasz és szilikon hatóanyagú lakk krém, lakkbőrápoló olaj alkalmas.

Színfrissítéshez tubusos cipőkrémeket (BUNT CREME) célszerű választani.

 

bulletBolyhozott bőr (nubuk, velúr)

A bolyhozott bőr felsőrészű lábbelik tisztítása nem egyszerű feladat, ennek tulajdonítható, hogy viszonylag sokféle termékkel lehet találkozni a piacon. Száraz tisztításhoz gumikefe, egyes foltok eltávolításához bőrradír, általános tisztításhoz különféle habok, illetve gélek használhatók.

Az ápoláshoz és színfrissítéshez nubuk- és velúrbőr ápoló folyadékok, ápoló, színfrissítő velúr sprayek felelnek meg.

A kellő mértékű vízállóság hidrofobizáló hatású folyadékkal, vagy impregnáló spray alkalmazásával biztosítható.

bulletZsíros bőr

Fedetlen bőrtípus tisztításához a szokásosnak mondható technikák, azaz a sárkefe, nedves rongy, bőrradír, tisztítóhab jöhet számításba, bolyhozott bőröknél a gumikefét, velúrtisztító szivacsot, bőrradírt, illetve tisztítóhabot célszerű előnyben részesíteni.

A fedetlen termékek ápolása zsíros bőrökhöz ajánlott, bőrtápláló cipőkrémmel végezhető, ezzel szemben a bolyhozott típusokhoz nubuk- és velúrbőr ápoló folyadékot, illetve ápoló, színfrissítő velúr spray az ideális választás.

Szivacsos gyorsápoló, impregnáló zselé, tubusos cipőkrém ajánlható a fedetlen termékek színfrissítéséhez, a bolyhozott bőrökhöz nubuk- és velúrbőr ápoló folyadékok, ápolóhabok felelnek meg.

A vízállóságot hidrofobizáló sprayeket és folyadékokat alkalmazva lehet szinten tartani, illetve javítani.

 

bulletMűbőr

Tekintettel arra, hogy a műbőrök felületén többnyire egy vízálló polimer réteg helyezkedik el, tisztításukhoz még enyhe hatású mosószert tartalmazó vizes rongy is alkalmazható, de választhatunk tisztítóhabot is.

Mint már említettük, a műbőrök vízállóak, ezért hidrofobizálásra nincs szükség; színfrissítés céljára speciális műbőrápoló folyadékok, szivacsos gyorsápoló, univerzális ápolóhab felel meg.

bulletTextília

Folteltávolításra a bőrradírt, általános tisztításhoz textil és velúr tisztítóhabot, tisztító gélt, vagy folyadékot, kézi és gépi mosószert kell preferálni.

A textil felsőrészek ápolásához speciális ápolóhab, szilikon és lanolin tartalmú ápoló folyadék, a színfrissítéshez különféle ápolófolyadékok állnak rendelkezésre.

A speciális hatású szerek kategória meglehetősen széles területet ölel fel, ezek az anyagok hidrofobizáló hatású, nedvesség-, olaj- és szennytaszító hatást biztosító impregnáló sprayek

 

További információ:

Cipészet
2051. Biatorbágy, Kossuth Ferenc u. 28.
Tel.: 06-30/996-7419
E-mail: cipeszet@citromail.hu

 

Honlap ] Fel ]

Webhelyünkkel kapcsolatos kérdéseit és észrevételeit várjuk a következő címen: cipeszet@citromail.hu.
Utolsó módosítás: 2008.03.31.